Pożyczka w oddziale czy przez Internet?

Internet to potężne narzędzie, którego zastosowanie stale się powiększa. Już nawet kilkuletnie dzieci potrafią obsługiwać przeglądarki internetowe, nic więc dziwnego w tym, że stał się także drogą do załatwiania różnego rodzaju spraw – również tych finansowych. Obecnie coraz więcej ludzi – głownie tych młodych – decyduje się na pożyczkę przez Internet. Czy jest to rozwiązanie lepsze, niż wizyta w oddziale banku?

Nie da się ukryć, że wizyta w oddziale zajmuje dużo czasu. Trzeba tu wziąć pod uwagę przede wszystkim dojazd do placówki i czekanie w kolejce na obsługę. Do tego dochodzą jeszcze wszelkie formalności związane z analizą naszej sytuacji finansowej i doborem odpowiedniej dla naszych potrzeb oferty. Doliczyć należy również czas potrzebny na przeczytanie i podpisanie wszystkich dokumentów. Trzeba jednak pamiętać, że pracownik placówki może wyjaśnić wszystkie zawiłości umowy, gdy zajdzie taka potrzeba, na co nie możemy liczyć podczas składania wniosku przez Internet.

Składając wniosek przez Internet oszczędzamy mnóstwo czasu, ponieważ możemy go wypełnić w każdym miejscu i o dowolnej porze, nie ma ograniczenia do godzin otwarcia placówki. Niestety, często w tym wypadku nie da się uniknąć wizyty w banku w celu podpisania umowy. Zwykle nie jest to konieczne jedynie w przypadku stałych klientów instytucji, każdy ‘z zewnątrz’ przez Internet może tylko złożyć wstępny wniosek. Istotnym faktem jest również to, że niektóre banki oferują niższą kwotę prowizji lub też niższe oprocentowanie kredytu w przypadku wnioskowania o pożyczkę online. Z reguły przez Internet nie można zaciągnąć kredytu na spłatę innych zobowiązań ani uzyskać pożyczki z zabezpieczeniem. Ważna jest również informacja, że często przez Internet można pożyczyć kwotę o wiele niższą niż w przypadku wizyty w oddziale banku.

Reasumując, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W trakcie wyboru odpowiedniego sposobu zaciągania pożyczki należy uwzględnić indywidualne potrzeby i możliwości, gdyż trudno oczekiwać, że ktoś nie znający się na obsłudze komputera, będzie wnioskować o udzielenie pożyczki przez Internet.