Jak pożyczać?

Pożyczanie nie zawsze jest przyjemne. Każdy wolałby raczej posiadać pieniądze wystarczające na wszystko i dodatkowe oszczędności na wypadek nieplanowanych wydatków. Rzeczywistość jednak bywa inna i często brakuje nam gotówki. Na szczęście mamy możliwość wzięcia pożyczki.

Aby móc bezpiecznie i bez obawy korzystać z pożyczek, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Pożyczaj z zaufanego źródła. Najlepiej od najbliższych osób lub firm pożyczkowych, które istnieją na rynku i są sprawdzone. Aby uniknąć problemów lepiej nie pożyczać od obcych i nieznanych, podejrzanych firm. Warto sprawdzić warunki, na jakich taka pożyczka miałaby się odbywać i czy są one zgodne z naszymi możliwościami.
  • Spłacaj pożyczkę odpowiedzialnie. W oddawaniu pieniędzy trzeba być konsekwentnym i robić to regularnie, zgodnie z zasadami. Nie wolno zaniechać spłacania pożyczki, ponieważ w ten sposób narazimy się na przykre konsekwencje i ogromne odsetki karne.
  • Pożyczaj tyle, ile potrzebujesz. Nie więcej i nie mniej. Jeśli pożyczysz za mało, prawdopodobnie będziesz potrzebował kolejnej pożyczki. Jeśli za dużo, istnieje ryzyko, że pieniądze szybko się rozejdą a Twój dług będzie wyższy niż powinien i to zupełnie niepotrzebnie.

Zapewne jest wiele taki zasad, których należy się trzymać, aby bezpiecznie wziąć pożyczkę, jednak zastosowanie się do tych trzech podstawowych, zminimalizuje ewentualne ryzyko. Pożyczki nie są złe ani niebezpieczne, trzeba tylko odpowiedzialnie z nich korzystać.