Gdy nie jesteś w stanie spłacać rat – negocjuj!

Czasem w życiu zdarzają się przykre zdarzenia losowe, które o sto osiemdziesiąt stopni zmieniają naszą sytuację finansową. Utrata pracy, przewlekła choroba, wypadek – wszystko to może zaburzyć naszą płynność finansową, a tym samym terminowe wywiązywanie się ze spłacania zobowiązań. Jak radzić sobie, jeśli zaistnieje taka sytuacja?

Podpisując umowę kredytu, zwykle myślimy, że życie będzie się toczyło tym samym nurtem już zawsze. Tymczasem los potrafi być przewrotny i czasem spadamy z naszej, wydawałoby się niezagrożone,j pozycji kilka pięter niżej, tracąc np. pracę. Co wtedy z naszymi ratami? Wiemy przecież, że zobowiązania należy spłacać – z czego jednak, gdy nagle brakuje nam pieniędzy na bieżące wydatki, a co dopiero na spłatę kredytu.

Przede wszystkim nie należy tracić głowy i odpuszczać sobie na zasadzie „niech się teraz dzieje cokolwiek, wszystko mi jedno”. To najgorsza z możliwych postaw, jaką można przybrać. Bank bowiem nie zapomni o udzielonym kredycie i będzie chciał pieniądze odzyskać. Pojawi się windykacja, w końcu komornik i utrudnienia przez długie lata, a czasem do końca życia. Warto więc zapobiec temu zawczasu, nie popadać w stagnację i marazm, ale działać.

Przede wszystkim nie należy unikać kontaktu z bankiem, ale sprawę swojej pogorszonej sytuacji finansowej jak najszybciej przedstawić odpowiedzialnym tam za windykację osobom. Przy szczerym przedstawieniu problemu i pewnych zdolnościach negocjacyjnych możliwe jest przedłużenie okresu kredytowania lub nawet tzw. „wakacje kredytowe” tj. odroczenie płatności rat na kilka miesięcy. Czasem też warto przemyśleć czy naszej sytuacji nie poprawiłaby zwykła prośba o przeniesienie terminu płatności na inny dzień.

Co robić, gdy jednak do procesu windykacyjnego wkroczy profesjonalna firma windykacyjna? Otóż także z taką instytucją wbrew pozorom da się negocjować, często nawet można liczyć na umorzenie części zadłużenia. Ważne, to nie spoczywać na laurach i szukać wyjścia z tarapatów finansowych – zwrócić się o pomoc do rodziny czy znajomych lub aktywnie szukać nowej pracy. Można także skorzystać z usług specjalnych firm pomagających w oddłużaniu od strony prawnej i kontaktów z wierzycielami. Taka aktywna postawa to początek wychodzenia z długów, który może zaprocentować powrotem bezpieczeństwa finansowego.